:: ADMINISTRACJA :: BIBLIOTECZKA Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down
Słowiańska Szkoła Magii im. Mścisława Cichockiego
Admin
Liczba postów : 36
Join date : 09/02/2019
Admin
Admin

Słowiańska Szkoła Magii

im. Mścisława Cichockiego

Podstawowe informacje


Słowiańska Szkoła Magii im. Mścisława Cichockiego jest polską szkołą z internatem zlokalizowaną w okolicach Krakowa. Znajduje się ona w zamku, który powstał niedługo przed jej otwarciem. Szkoła jest nienanoszalna i niewidoczna dla mugoli (widzą oni niebezpieczne bagna). Dostać się do niej można tylko przy pomocy piasku Fiu, bądź drogi powietrznej lub naziemnej. Warto też dodać, że mimo tych możliwości szkoła jest zabezpieczona przed wtargnięciem niechcianych gości – kominki automatycznie blokują wyjście i tylko sam dyrektor jest w stanie wpuścić daną osobę; aby przedostać się drogą powietrzną trzeba mieć magiczne zaproszenie; drogą naziemną można dostać się tylko przez bramę, która nie otworzy się bez odpowiedniego klucza. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom.


Rys historyczny


Szkoła została utworzona około IX wieku przez jej imiennika – Mścisława Cichockiego, który wraz ze swoją żoną postanowił stworzyć miejsce, gdzie przyszli czarodzieje potrafili kontrolować swoją moc. Chcieli uniknąć strachu mugoli, bo jak wiadomo, strach rodzi agresję. Mimo tego zamysłu początkowo przyjmowano tylko osoby z rodzin czarodziejskich. Dzieci z rodzin zwykłych ludzi były lekceważone przez dawne władze magiczne oraz samą szkołę. Chciano tym sposobem uniknąć ewentualnego wydania światu.
Dopiero pod koniec XI wieku zaczęto interesować się dziećmi z mugolskich i łączonych rodzin. Postanowiono objąć je takimi samymi prawami jak czysto krwiste. Czas pokazał, że to była dobra decyzja, gdyż około 1570 roku polowanie na czarownice zaczęło zbierać swoje krwawe żniwa. W tamtym okresie też dzieci miały możliwość zostać w szkole na cały rok.


Lokalizacja


Szkoła znajduje się w zamku w Krakowie. Ma ona rozległe tereny pokryte gęstym lasem, bagnami, górami i pagórkami. Znajduje się tutaj również jezioro oraz szklarnie i budynki gospodarcze. Jest też stajnia i pomieszczenia przeznaczone do utrzymywania magicznych zwierząt. Można tutaj też znaleźć boisko do Quidditcha oraz sowiarnia, można tam znaleźć szkolne oraz prywatne sowy i kruki, które pełnią funkcję poczty.
Szkoła posiada cztery wieże – jedna przeznaczona jest do zajęć z astronomii, a pozostałe pełnią funkcję mieszkalną dla uczniów. Każda z wież należy do jednego z trzech domów. Jest liczna ilość klatek schodowych oraz pomieszczeń, które potrafią przemieszczać się i znikać. Znajdują się w zamku również tajemnicze przejścia, ale ich liczba oraz umiejscowienie nie jest znane.
Szkołą jest nienanoszalna, a mugole zamiast niej widzą bagna, ruiny oraz znaki o zagrożeniu. Nie da się również na jej terenie teleportować, a urządzenia elektryczne nie są w stanie funkcjonować.
Pon Wrz 16, 2019 4:41 pm
https://slowianskasm.forumpolish.com
Powrót do góry Go down
Admin
Liczba postów : 36
Join date : 09/02/2019
Admin
Admin

Nauka

W Słowiańskiej Szkole Magii

Rok szkolny


Każdy przyszły uczeń zapisywany jest do szkoły jeszcze przed swoimi narodzinami. Tak samo, jak w innych szkołach jest to możliwe dzięki magicznemu piórowi, który dokonuje zapisu imienia i nazwiska przyszłego adepta magii na specjalnej liście. O tym, czy dane dziecko dostało się na nią, rodzice dowiadują się wraz ze swoją pociechą w dniu jej ósmych urodzin, gdy do domu dostarczany jest list z SSM. Znajduje się tam również lista przedmiotów obowiązkowych i dopuszczalnych w szkole. Dzieci z rodzin mugolskich również dostają taki list, ale z pomocą urzędników z Polskiego Rządu Magicznego, który przy okazji wszystko tłumaczy rodzicom.
Uczniowie przedostają się do szkoły przy pomocy świstoklików, które wysyłane są przez PRM do rodzin, aby tam dzieci wraz z rodzicami mogli dostać się do wioski znajdującej się niedaleko SSM. Dzieci z rodzin mugoli są transportowane tę samą drogę przez urzędników PRM. Tam odbierani są oni przez opiekunów domu, którzy przy pomocy wozów zaprzęgniętych w teastrale przetransportowują dzieci prosto do szkoły. Warto dodać, że uczniowie klas II – X przybywają do szkoły o godzinę szybciej niż pierwszy rocznik.
Nauka w SSM zaczyna się pierwszego września tak jak i w innych szkołach. Pierwszego dnia odbywa się wspólna wieczerza pod gołym niebem (w dni deszczowe pod namiotem). Ma wtedy też miejsce przydział do domów dla pierwszoklasistów. Zależnie od cech charakteru, jakie reprezentują i wartości, jakimi się kierują, trafiają do jednego z trzech domów. Wyboru tego dokonują nie oni ani dyrektor bądź nauczyciele, ale zostaje to dokonane przez Hydrę Lerrnejską, która żyje w szkole od początku. Zadaje ona pytanie lub zagadnę dzieciom i na tej podstawie przyznaje im miejsce w domach.
Następnego dnia posiłki są wydawane już w Wielkiej Sali w zamku. Tam też z pomocą szkolnej poczty rozdawane są plany zajęć. Przez pierwsze pięć lat plan ten jest narzucany z góry przez szkołę, ale przez kolejne ostatnie pięć lat uczniowie mogą wybrać, na jakie przedmioty chcą uczęszczać. Jest to związane z tym, aby w przyszłości mogli udać się na odpowiednie kursy, szkolenia bądź kierunki na uniwersytecie. Każdy z tych etapów zakończony jest odpowiednim egzaminem potwierdzającym poziom uzyskanej wiedzy, a co roku dodatkowo odbywają się testy, które sprawdzają wiedze uczniów na danym etapie nauki. Obowiązkowe przedmioty w pierwszych klasach to: transmutacja, OPCM, zaklęcia i uroki, eliksiry, historia magii, zielarstwo, ONMS, latanie, alchemia (od II roku) oraz językoznawstwo (dawniej postawy języka prasłowiańskiego). Od VI roku uczniowie mają prawo wybrać sobie przedmioty na ktre chcą chodzić z podstawowych i dodatkowych, tzn.: astronomia, numerologia, starożytne runy, rytuały, wróżbiarstwo, mugoloznawstwo, zaklęcia i uroki bezróżdżkowe (ZUB). Oprócz tego uczniowie na dziesiątym roku mogą odbyć kurs teleportacji.
Po tygodniu zajęć odbywają się nabory do drużyn quidditcha i lekcje latania dla pierwszorocznych. Treningi odbywają się na boisku, zależnie od warunków pogodowych oraz decyzji kapitanów drużyny. Pierwszy mecz odbywa się w listopadzie i rozpoczyna on turniej między domami, który trwa aż do maja włącznie.
Dzień poprzedzający wyjazd do domu jest wolny od zajęć. W tym czasie uczniowie mają możliwość spakowania się i spędzenia wspólnie czasu. Wieczorem odbywa się wspólna uczta, podczas której zostaje wręczony Puchar Domów o raz Puchar Quidditcha. Następnego dnia dzieci trafiają do wioski, gdzie są odbierane przez swoich rodziców lub pracowników PRM i wracają do domu z pomocą świstosklika.



Święta


Pierwsze święto obchodzone przez szkołę to Święto Plonów. Odbywa się on 23 września i tego dnia zajęcia trwają krócej, a uczniowie mają zorganizowane wyjście do pobliskiej wioski, gdzie odbywa się co roku jarmark i organizowane są zawody ścigania się na miotle.
Następne święto odbywa się 25 października. Są to Dziady, dzień wspominania przodków. Zajęcia odbywają się zgodnie z planem, a wieczorem odbywa się wspólna wieczerze w Wielkiej Sali. Tego dnia nie jest palone w kominku, a droga prowadząca do zamku jest oświetlona niewielkimi ogniskami. Organizowany w nocy jest również mini turniej magiczny dla klas V – X.
Przedostatnim świętem jest Święto Kolady, teraz znane jako wigilia Bożego Narodzenia. Odbywa się ono 24 grudnia podczas której odbywa się wspólna wieczerza w Wielkiej Sali oraz śpiewa pieśni, a następnie wróży. Oprócz tego znajduje się choinka, a pod nią znajdują się prezenty dla wszystkich pozostałych w zamku. Warto dodać, że święto to nie jest obchodzone w całym gronie szkolnym – od 22 grudnia do 2 stycznia trwają wakacje zimowe, podczas których uczniowie mogą wrócić do domu. 21 grudnia odbywa się również Bal Zimowy dla klas V – X.
Ostatnim świętem jest Święto Wesny, który odbywa się 1 maja. Polega na tym, że uczniowie klas I – IV zasadzają drzewa, które dekorują kolorowymi wstążkami oraz odprawiają rytuały na lepsze zdrowie i szczęście. Uczniowie klas V – X wieczorem odbywają Bal Wiosenny.



Egzaminy


Co roku odbywa się Test Wiedzy Powszechnej Ucznia (TWPU), który odbywa się na przedostatnich zajęciach z danego przedmiotu. Sprawdzana jest podczas niego wiedza z roku. Ocena z tego testu ma wpływ na ocenę końcową z przedmiotu. Zaliczane są testy z oceną „okropny” i powyżej.
Egzamin V klas to Wielki Egzamin Wiedzy Magicznej (WEWM), gdzie z każdego przedmiotu odbywa się egzamin praktyczny oraz teoretyczny. Oceny z obu egzaminów są sumowane, a z nich wyciąga się średnią. Zaliczają tylko uczniowie z oceną „nędzny” i powyżej.
Uczniowie X klas przechodzą przez Straszny Egzamin Wiedzy Całkowitej (SEWC) i tak samo, jak w przypadku WEWM, uczniowie mają z każdego przedmiotu dwa egzaminy – teoretyczny i praktyczny. Oceniane są również w tej samej skali, ale w przeciwieństwie do WEWM zaliczana jest każda ocena. Oznacza to tylko tyle, że uczniowie z kiepskimi ocenami mogą nie dostać się na wybrane kursy, szkolenia lub kierunki. Sam egzamin można poprawiać przez 5 lat po jego „pisaniu”.


Domy


W SSM znajdują się trzy domu - Cervus, Vulpes i Strigidormes. Każdemu z nich są przypisane inne cechy charakteru i wartości, jakimi powinien się kierować ich członek. Wyboru domu nie dokonują sami zainteresowani, lecz Hydra Lernejska, która zadaje pytanie lub zagadkę pierwszoklasistom i na tej podstawie decydują, do jakiego domu powinni należeć.
✣ Cervus to dom słynący z lojalności, łagodności i szczerości. Osoby do niego należące często są również pracowici i tolerancyjni. Kolory domu to złoty i brąz, a symbol to łania jelenia szlachetnego. Pokój Wspólny Cervus znajduje się w wieży zachodniej, aby wejść, trzeba ukłonić się przed obrazem z łanią i jeleniem. Mottem domu jest: Nie magia i czary pokazują twą siłę, lecz czyny i słowa. Uczniowie tego domu nieraz po szkole udają się w kierunku opieki nad osobami chorymi.
✣ Vulpes zbiera w swoje szeregi osoby cechujące się uparciem, sprytem i przebiegłością. Nieraz są to też osoby ambitne i perfekcyjne. Kolory domu to rudy i czarny, a symbol to lis rudy. Pokój Wspólny Vulpes znajduje się w wieży północnej, a aby wejść do środka trzeba użyć odpowiedniego zaklęcia i stuknąć różdżką w ścianę, gdzie są ukryte drzwi do wejścia. Mottem domu jest: Nie każdy człowiek musi być silny, wystarczy, że jest sprytny. Uczniowie tego domu nieraz po szkole udają się w kierunku pracy aurora.
✣ Strigidormes cechuje się osobami inteligentnymi, oczytanymi i kreatywnymi. Zwykle też są tutaj osoby ambitne i dobroduszne. Kolory domu to srebrny i niebieski, a symbol to płomykówka zwyczajna. Pokój Wspólny Strigidormes znajduje się w wieży wschodniej, aby do niego wejść, należy użyć odpowiedniego hasła w kierunku rzeźby hipogryfa, który przesuwa się na bok, ujawniając przejście. Mottem domu jest: Wiedza to najpotężniejsza magia. Osoby z tego domu zwykle kontynuują naukę w kierunku profesorów i naukowców.

Pon Wrz 16, 2019 4:49 pm
https://slowianskasm.forumpolish.com
Powrót do góry Go down
Skocz do: